نمایندگی سرویس و تعمیر کولر گازی و اسپیلیت در محل

کولر گازی اسپلیت دستگاه‌های مطبوع و دوست داشتنی سال‌های اخیر هستند و می‌توانند هوایی خنک و لذت بخش برای ما تامین کنند. خرابی کولر گازی اسپلیت نیز به همین نسبت می‌تواند ناراحت کننده باشد.نمایندگی سرویس و تعمیر کولر گازی و اسپیلیت

تشخیص صحیح و زودهنگام ایرادات کولر گازی اسپلیت اهمیت زیادی دارد و بهتر است برای تعمیرات کولر گازی اسپلیت حتما از تعمیرگاه‌هایی خدمات بگیریم که از تعمیر و تامین قطعات آنها مطمئن هستیم.

نمایندگی سرویس و تعمیر کولر گازی و اسپیلیت در محل

کولرگازی‌ها، نسل جدیدی از کولرهایی بودند که به دردسرها و نگرانی‌های کولرهای آبی پایان میداد، تنظیم دمای دلخواه، هوای خنک و بدون رطوبت، قدرت سرمایش قوی و سریع از جمله مزیت‌های آن نسبت به کولرهای آبی بود. البته در کنار همه‌ی مزایایی که دارد اگر مراقبت و رسیدگی به آن به درستی انجام نشود،  می‌تواند باعث خرابی و مشکلات در آینده شود.

پر تکرارترین علت خرابی و ایرادات شایع کولر گازی اسپلیت چیست؟

ما به واسطه‌ی دانش فنی و تجربه‌ای که در اختیار داریم، به خوبی می‌دانیم کدام یک از خرابی‌ها بیشتر برای کولرگازی‌ها پیش می‌آید. به احتمال زیاد مشکلی که برای کولرگازی شما پیش آمده نیز میان همین مشکلات پیدا خواهد شد. برای پیدا کردن راه حل تعمیر کولر گازی اسپلیت در ادامه همراه ما باشید.

عدم کارکرد دستگاه کولر گازی اسپلیت

اینکه از هر دستگاهی بخواهیم استفاده کنیم ولی هر کاری کنیم روشن نشود، از جمله بزرگ‌ترین نگرانی‌ها می تواند باشد، انگار هیچ کاری در این شرایط از دستمان بر نمی‌آید و نمی‌دانیم دقیقا چه کاری باید انجام دهیم که مشکل دستگاه برطرف شود.
خب، خبر خوب ما به شما این است که نگران نباشید، هر مساله‌ای راه حلی دارد، ما به شما راه‌های برطرف کردن مشکل دستگاه را خواهیم گفت، در نهایت اگر نتوانستید ایراد را رفع کنید تکنسین‌های متخصص ما، برای تعمیر کولر گازی اسپلیت و سرویس در کنارتان هستند.

علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت

برای بررسی مشکل کارنکردن و روشن نشدن کولرگازی، سوالاتی تحت عناوین زیر از ما پرسیده می‌شود که ما به این سوالات در ادامه پاسخ خواهیم داد.

اگر بدنبال آموزش سرویس کولر گازی اسپلیت خود هستید حتما سوالات زیر برای شما نیز جز موارد پرکاربرد خواهد بود پس پیشنهاد میکنیم در ادامه برای یافتن پاسخ آنها با ما همراه باشید تا از پس رفع عیب و تعمیر کولر گازی اسپلیت خود بتوانید برآیید.

 1. چرا کولر گازی کار نمی‌کند ؟
 2. چرا چراغ‌های روی دستگاه داخلی کولر گازی روشن نمی‌شود ؟

در این خصوص می‌بایست موارد زیر بررسی گردد:

ابتدا چک شود که آیا ریموت کنترل کولر گازی باتری دارد یا خیر؟ طبیعتا درصورتی که باتری نداشته باشد نمی‌تواند فرمان روشن شدن به دستگاه بدهد.

اطمینان حاصل نمایید که ریموت کنترل سالم است یا خیر؟ برای این کار کافیست با یک دستگاه کولر گازی دیگر، کنترل را چک کنید، یا از طریق دوربین موبایل تست کنید. یعنی کنترل را جلوی دوربین موبایل بگیرید و کلیدهای آن را انتخاب کنید. اگر هنگام فشردن دکمه رو به رو دوربین، چراغ جلوی کنترل روشن شد، نشان می‌دهد که کنترل سالم است.

برق تغذیه دستگاه را چک کنید (چک شود که فیوز مینیاتوری ON باشد) و اطمینان حاصل کنید که برق تغذیه مشکلی نداشته باشد.

بررسی گردد که آیا دستگاه با دکمه ON/OFF که برروی دستگاه داخلی وجود دارد روشن می‌شود یا خیر؟

فیوز برق اصلی قطع و وصل گردد. در صورتیکه صدای بوق از دستگاه داخلی شنیده نشد، می‌بایست دستگاه از سوی تکنسین بررسی شود و اگر صدای بوق شنیده شد ولی دستگاه با دکمه ON/OFF روی دستگاه داخلی نیز روشن نشد، لازم است درخواست تعمیر کولر گازی اسپلیت خود را ثبت کنید.

.درنهایت اگر 5 مورد بالا را چک کردید و مشکل دستگاه برطرف نشد، نیاز است که کار را به کاردان بسپارید تا تکنسین‌های مجرب ما جهت تعمیر کولر گازی اسپلیت شما مراجعه کنند.

 1. روشن نشدن کولر گازی اسپلیت
 2. خاموش شدن خودکار کولر گازی اسپلیت

اگر بدنبال رفع عیب کولر گازی اسپلیت خود هستید و با مشکل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی مواجه هستید،به عبارت دیگر یعنی اینکه کولر در زمان کار خود بدون دلیل متوقف می گردد؛ میتواند از عوامل زیر باشد:

 1. ایرادات برق تغذیه که می‌بایست قبل از هر اقدامی از سلامت کابل‌کشی و برق ساختمان و همچنین برق تغذیه به کولر مطمئن شد. ممکن است یک اتصالی کوچک سیم‌های برق و یا اشکال در فیوز باعث خاموش شدن کولر گازی گردد.
 2. خرابی فیور مینیاتوری که ممکن است قطع شده باشد و یا مشکل داشته باشد.
 3. انتخاب حالت (SLEEP MODE) .بعد از تایم تعیین شده دستگاه خاموش می‌شود. کلید انتخاب این حالت بر روی کنترل شکل ستاره می‌باشد و تایم قابل انتخاب بین 1 تا 7 ساعت می‌باشد.
 4. فعال نمودن تایمر و ساعت خاموشی دستگاه توسط ریموت کنترل.
 5. پس از اینکه دمای محیط به دمای انتخابی می‌رسد، ممکن است کمپرسور دستگاه خاموش گردد.البته پنل دستگاه در حالت سرمایش همچنان کار می‌کند.
 6. باید توجه کرد که در حالت گرمایش منظور ازخاموشی دستگاه، عملکرد هات استارت و دیفراست نباشد .

به تعمیر کولر گازی اسپلیت نیاز دارید؟ از تکنسین‌های حرفه‌ای گلدیران کمک بگیرید.

عدم سرمایش یا سرمایش ضعیف کولر گازی اسپلیت

اصلی‌ترین وظیفه کولر گازی ایجاد سرمایش مناسب در کمترین زمان ممکن است. گاهی ممکن است دستگاه سرمایش مناسب نداشته باشد و نتواند محیط را خنک کند. وقتی با کارشناس مرتبط با کولر گازی بابت سرمایش نامناسب تماس گرفته می‌شود معمولا سوالات زیر از سوی مشتریان مطرح می‌شود:

 1. چرا کولرگازی باد خنک نمی‌دهد؟
 2. چرا سرمایش کولر گازی کم شده است؟
 3. چرا سرمای کولرگازی با دمایی که تنظیم کردید تطابق ندارد؟
 4. چرا کولرگازی باد گرم نمی‌دهد؟
 5. چرا فن موتور و چراغ‌های یونیت داخلی کولر گازی روشن است ولی دستگاه کار نمی‌کند. علت چیست؟
 6. چرا سیستم خاموش است، ولی دستگاه بیرونی کولر گازی هنوز کار می‌کند؟
 7. چرا وزش باد خنک نیست و ترموستات به هیج وجه عمل نمی‌کند؟

عدم سرمایش کولر گازی اسپلیت

جهت پاسخ به سوالات بالا می‌بایست به عواملی که سبب سرمایش ضعیف و یا عدم سرمایش می‌گردد آگاه بود. این عوامل عبارتند از موارد زیر اما در صورتیکه مشکل کولرگازی شما برطرف نشد کافیست برای تعمیر کولر گازی اسپلیت خود به ما اطلاع دهید:

فیلتر هوا کولر گازی اسپلیت

فیلتر هوا وظیفه‌ی جلوگیری از ورود ذرات معلق در هوا به اواپراتور دستگاه را دارد و اگر توسط ذرات معلق مسدود گردد، جریان هوا از کویل اواپراتور عبور می‌کند و در نتیجه نمی‌تواند محیط را خنک کند. جهت رفع این مشکل می‌توان فیلتر‌ها را از دستگاه جدا و اقدام به شستشوی آن نمود.

کندانسور کولر گازی اسپلیت

وظیفه کندانسور انتقال گرمای جذب شده از محیط داخل و انتقال گرمای گاز کمپرسور به محیط بیرون می‌باشد، و اگر اختلالی در سیستم کندانسور به وجود آید سبب می‌گردد سرمایش مناسبی در دستگاه داخلی نداشته باشیم.

خرابی کمپرسور کولر گازی اسپلیت

در واقع کمپرسور قلب سیکل تبرید است و اگر به هر علتی دچار خرابی گردد، به هیچ عنوان کولر گازی سرمایشی نخواهد داشت.

ترمیستور یا همان سنسور تشخیص دما

سابقا جهت فرمان به کولر گازی از ترموستات استفاده می‌شد،  ولی با پیشرفت علم و تولید انواع سنسو‌رها، ترمیستور که یک نوع سنسور حرارتی است، وظیفه کنترل دمای محیط را بر عهده دارد و اگر مقاومت آن دچار مشکل گردد، سبب اختلال در کار کولر گازی می‌گردد.

برد اصلی کولر گازی اسپلیت

تمامی فرمان‌ها در کولر گازی بر عهده‌ی برد می‌باشد. اگر برد دستگاه به هر علت دچار خرابی و یا آسیب گردد سبب می‌شود که کولر گازی نتواند به درستی کار کند.

خازن کولر گازی اسپلیت

وظیفه‌ی ایجاد گشتاور اولیه جهت راه اندازی کمپرسور بر عهده‌ی خازن می‌باشد. اگر خازن دچار آسیب و یا خرابی گردد، نمی‌تواند کمپرسور را راه اندازی نماید.

موتور فن بیرونی کولر گازی اسپلیت

موتور فن بیرونی وظیفه‌ی به حرکت درآوردن پروانه فن جهت انتقال گرمای کویل کندانسور را دارد. اگر به هر دلیلی دچار ایراد گردد، سبب اختلال جریان هوای عبوری از کویل کندانسور می‌گردد و در نتیجه سرمایش یا افت خواهد کرد و یا با عدم سرمایش روبرو خواهیم شد.

موتور فن داخلی کولر گازی اسپلیت

موتور فن داخلی وظیفه به حرکت در آوردن بلوور فن جهت انتقال گرمای محیط به اواپراتور را دارد. اگر به هر دلیلی دچار ایراد گردد، سبب اختلال جریان هوای عبوری از کویل اواپراتور می‌گردد و در نتیجه سرمایش یا افت خواهد کرد و یا با عدم سرمایش روبرو خواهیم شد.

اواپراتور کولر گازی اسپلیت

اواپراتور یکی از چهار قسمت اصلی کولر گازی است و وظیفه‌ی آن جذب حرارت از محیط داخل است. در صورت ایراد در آن، جذب حرارتی صورت نخواهد گرفت و در نتیجه سرمایش افت خواهد نمود.

مبرد کولر گازی اسپلیت

مبرد (Refrigerant) ماده ای است که با جذب حرارت در محیط، خود تبخیر شده و آن جا را خنک می کند. در سیکل کولر گازی مبرد، سیال عامل سیکل بوده و با تبخیر و تقطیر تناوبی، به ترتیب حرارت را جذب و دفع می‌کند. حال به هر شکلی در دستگاه مبرد وجود نداشته باشد با عدم سرمایش روبرو می‌شویم.
جهت رفع ایرادات ناشی از کثیفی فیلتر و کثیفی کویل مبدل کندانسور می‌توان با قطع برق اصلی اقدام به سرویس کرد.

پس در صورت ایراد در هر یک از موارد نام برده شده و ایجاد مشکل در سایر عوامل می‌بایست جهت حل آن درخواست تعمیرات کولر گازی اسپلیت خود را ثبت کنید تا به صحیح‌ترین شکل آن تعمیرات برایتان انجام شود. مطالعه مقاله تنظیم گرمایش اسپیلت، شما را با نحوه‌ی فعال‌سازی حالت گرمایش کولرگازی در فصل زمستان نیز آشنا می‌کند.

دوست دارید هزینه‌ی قبض برقتان را کاهش دهید؟ پس 16ترفند کاهش قبض برق را مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که برای مجموعه مواردی که ذکر شد، اگر دستگاه و محصول شما توسط تعمیرکاران غیر مجاز و غیر متخصص تعمیر شود، نه تنها مشکل دستگاه برطرف نمی‌شود، بلکه امکان مواجه شدن با مشکلات بیشتر را برای کولر گازی شما به همراه خواهد داشت.

نه به تعمیرکار غیرمجاز

چرا به هیچ وجه نباید سراغ تعمیرکاران غیرمجاز کولر گازی اسپلیت برویم؟

 1. قطعات غیر استاندارد
 2. از قطعات و لوازم غیر استاندارد برای تعمیر دستگاه شما استفاده می‌کنند.
 3. بی اطلاعی از مهارت تعمیرکار
 4. از مهارت نفر تعمیر کار و اینکه آیا آموزش‌های لازم را گذرانده یا خیر اطلاعی ندارید.
 5. نبود مرجع رسیدگی
 6. در صورت بروز مشکل مرجع معتبری جهت درخواست رسیدگی و یا جبران خسارت ندارید.
 7. هزینه های غیر استانداردی
 8. به دلیل در جریان قرار نگرفتن در روند تعمیر دستگاه، هزینه‌های غیر استانداردی را از شما طلب خواهند کرد.

مشکلات فیوز کولر گازی اسپلیت و علت پریدن آن

یکی از دلایل شایع در روشن نشدن انواع کولر گازی بروز مشکل در فیوز آن است. در ادامه مطالب ما قصد داریم تا علت پریدن فیوز کولر گازی را بررسی کنیم و راه حل‌های آن را بیان کنیم. این مشکلات می‌تواند به صورت موارد زیر ظاهر شود:

 1. قطع شدن فیوز مینیاتوری یا روشن نشدن کولر گازی اسپلیت؟
 2. آیا کولر گازی اسپلیت روشن می‌شود و کار می‌کند ولی پس از دقایقی فیوز قطع می‌شود؟
 3. آیا تنها در بعضی مواقع کولر گازی اسپلیت کار نمی‌کند و پس از فرمان گرفتن دستگاه بیرونی فیوز می‌پرد؟
 4. به محض اینکه کولر گازی را روشن می‌کنیم فیوز می‌پرد، مشکل از کجاست؟

تعمیر کولر گازی اسپلیت

قطع شدن و یا اصطلاحا پریدن فیوز مینیاتوری کولر گازی اسپلیت می‌تواند از عوامل زیر باشد:

 1. ولتاژ نامناسب برق تغذیه که ممکن است سبب بالارفتن جریان مصرفی گردد.
 2. خرابی فیوز مینیاتوری.
 3. انتخاب سایز نامناسب فیوز مینیاتوری.
 4. اتصالی در کابل‌ها و یا مدار سیم کشی کولر گازی.
 5. خرابی خازن کولر گازی که سبب بالارفتن جریان راه اندازی گردد.
 6. خرابی کمپرسور کولر گازی که ممکن است اتصالی داشته باشد.
 7. اتصالی در قطعات کولر گازی نظیر موتورفن و یا برد اصلی.
 8. نامناسب بودن ظرفیت کنتور برق اصلی. به طور مثال کنتور برق اصلی 25 آمپر می‌باشد ولی میزان جریان مصرفی 30 آمپر باشد.

در صورت بروز چنین مشکلاتی، راه حل مناسب جهت پیدا نمودن ایراد دقیق و رفع آن این است که درخواست تعمیر کولر گازی اسپلیت را ثبت کنید تا تکنسین های متخصص ما جهت سرویس کولر گازی اسپلیت مراجعه کنند.تعمیر کولر کولر گازی اسپلیت

- آبریزش یا نشتی آب از کولر گازی اسپلیت و یا علت پرتاب آب کولر گازی اسپلیت چیست؟

چرا از کولرگازی آب چکه می‌کند؟ باید گفت که خروج بخار از پنل داخلی کولر گازی به دلیل اشباع هوا از رطوبت، و عبور آن ازسطح سرد کویل اواپراتور، سبب خروج بخار از پنل داخلی کولر گازی می‌گردد. این حالت معمولا در فضاهایی مانند آرایشگاه‌ها و مکان‌هایی که دستگاه بخور و سماور در محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد اتفاق می‌افتد، و می‌بایست متذکر شد که دستگاه سالم می‌باشد.

مطالعه مقاله آب دادن کولر گازی اسپلیت راه حل‌های خوبی را برای رفع این مشکل برای شما بیان می‌کند.

عدم تخلیه آب از لوله‌ی درین کولر گازی اسپلیت

در برخی مواقع افراد جهت چک نمودن صحت کارکرد کولر گازی خود، میزان رطوبت و تقطیر صورت گرفته از اواپراتور که از لوله درین خارج می‌گردد را بررسی می نمایند. اما لازم است گفته شود که خارج شدن رطوبت، بستگی به میزان رطوبت هوا دارد، ممکن است در بعضی از روزها مقدار آن زیاد و در بعضی از روزها مقدار آن کم باشد و شاید آب حاصل از تقطیر از لوله درین خارج نگردد که اگر دمای هوای خارج شده از پنل مناسب باشد، می‌توان گفت دستگاه فاقد ایراد است.

نکته: مقدار جذب رطوبت در ظرفیت‌های مختلف متفاوت است. لازم است بدانید در درحالت گرمایش، خروج رطوبت (آب) از یونیت بیرونی (out door) صورت می‌گیرد. گاهی تکنسین‌های مجرب قبل از مراجعه جهت رفع نشتی آب از شما سوالاتی را می‌پرسند که عبارتند از:

 1. آیا از اسپلیت آب چکه می‌کند؟
 2. آبریزش در هنگام کار با کولر گازی اسپلیت دارید؟
 3. آیا از کولر گازی اسپلیت پرتاب یخ دارید؟

عدم تخلیه آب از لوله درین کولر گازی اسپلیت

درصورت آبریزش از یونیت بیرونی و یا مشاهده خروج یخ از کولر گازی اسپلیت، موارد زیر را بررسی نمایید :

یخ زدگی و نشتی آب از یونیت بیرونی کولر گازی اسپلیت در فصل زمستان:

معمولا در زمستان با این صحنه مواجه می‌شوید که یونیت بیرونی یا همان کندانسور دچار یخ زدگی شده، و لایه‌ای از یخ به آن چسبیده شده است. همانطور که می‌دانید در کولر گازی حالت زمستانه یا همان گرمایش، به وسیله قطعه‌ای بنام شیر چهارراهه یا شیر برقی مسیر جریان گاز را تغییر می‌دهد و گاز یا مبرد گرم به دستگاه داخلی و گاز یا مبرد سرد به دستگاه بیرونی وارد می‌شود

. به دلیل اینکه هوای بیرون نیز سرد است امکان یخ زدگی کندانسور وجود دارد و این حالت سبب کاهش بازده عملکردی دستگاه می‌گردد. لذا طراحان کولر گازی منطق کنترلی دستگاه را طوری طراحی نموده‌اند که اگر کندانسور دچار یخ زدگی شود، مسیر جهت جریان مبرد یا گاز تغییر یابد وسبب ذوب شدن یخ ها گردد که به این عمل دیفراست می‌گویند.

علت یخ زدن بیش از اندازه و یا علت وجود لایه‌های ضخیم یخ در کندانسور کولر گازی اسپلیت در فصل زمستان چه می‌باشد؟

یخ زدگی یونیت بیرونی (کندانسور) امری طبیعی در فصل زمستان است. ولی اگر یخ زدگی بیش از اندازه و شامل لایه‌های ضخیمی از یخ باشد می‌تواند از عوامل زیر باشد:

میزان نامناسب گاز دستگاه (مبرد نامناسب)، معمولا میزان مبرد نامناسب سبب تشکیل لایه‌های ضخیمی از یخ می‌گردد.

 1. خرابی موتور فن دستگاه بیرونی و خازن مربوط به آن.
 2. خرابی رله برد کمپرسور.
 3. کثیفی کویل (مبدل حرارتی) کندانسور.
 4. خرابی یا کیپی داخلی کویل (مبدل حرارتی) کندانسور.
 5. سرد بودن بیش از حد هوای بیرون.

یخ زدن کولر گازی اسپلیت در حالت سرمایش یا تابستانه

یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان می‌تواند از عوامل مختلفی باشد که در ادامه به علت‌های اصلی می‌پردازیم.

    خرابی رله برد اصلی که خرابی آن ممکن است سبب کارکرد مداوم کمپرسور گردد

اگر به هر دلیل برد کولر گازی دچار خرابی گردد، ممکن است کمپرسور را به صورت یکسره روشن نگه دارد که در این حالت احتمال یخ زدگی در پنل‌های داخلی آن به شدت افزایش می‌یابد.

کثیف بودن کویل اواپراتور و فیلتر های دستگاه داخلی(پنل)

در صورتی که کویل اواپراتور کثیف باشد، سبب اختلال در جریان هوای عبوری می‌گردد که در این حالت انتقال حرارت مناسبی در کویل اواپراتور صورت نمی‌گیرد و در نهایت سبب یخ زدگی کویل اواپراتور می‌گردد.

کثیفی یا خراب بودن بلوور فن دستگاه داخلی (پنل)

یک از مهم ترین قطعات کولر گازی فن بلوور داخلی است که باعث می‌شود هوای گرم به داخل پنل کشیده شود، که با تماس با کویل‌های اواپراتور سرد، به هوای سرد تبدیل شده و به محیط بازگشت داده می‌شود. اگر فن بلوور نتواند هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی (اواپراتور) تخلیه کند، حتما پنل داخلی شروع به یخ زدن خواهد کرد.

خراب بودن موتور فن دستگاه داخلی و خازن آن

قطعه‌ای که سبب به حرکت در آوردن بلوور فن می‌گردد موتور فن است، که در صورت هر گونه ایراد در این قطعه یخ زدگی را در کویل اواپراتور شاهد خواهیم بود.

نامناسب بودن میزان مبرد (گاز) دستگاه

اگر به هر دلیلی کولر گازی دچار نشتی گاز و یا کمبود گاز گردد، سبب اختلال در سیکل سرمایش می‌گردد و در در نتیجه پنل داخلی یا لوله‌های آن دچار یخ زدگی می‌شود که این مسئله را میتوان با شارژ کردن گاز کولر برطرف کرد.

علت پرتاب آب از دستگاه داخلی کولر گازی اسپلیت

علت پرتاب آب از کولر گازی اسپلیت

مشکلاتی که در فصل تابستان کولرهای گازی با آن مواجه می‌شوند پرتاب آب و یا خارج شدن آب از کولر گازی است. هنگامی که این مشکل رخ می‌هد ممکن است سبب خسارات زیادی مانند آسیب به گچ دیوار، خراب شدن کاغذ دیواری و به فرش اشاره کرد، که ممکن است دلیل آن یکی از موارد زیر باشد:

 1. عدم تراز بودن نصب یونیت داخلی
 2. دو پهن شدن و یا شکستگی لوله تخلیه آب
 3. عدم شیب مناسب در مسیر لوله تخلیه آب
 4. عدم سرویس و نگهداری که سبب می‌شود مسیر عبور آب بسته شود
 5. استفاده از شلنگ تخلیه آب با سایز نامناسب
 6. کیپ بودن مسیر لوله کشی توکار
 7. قرار گرفتن شلنگ تخلیه در ظرف
 8. خراب بودن پمپ تخلیه آب

تذکر: در مواقعی که شلنگ تخلیه در ظرف آب قرار داشته باشد مطمئن شوید که ظرف پر نشده باشد. نسبت به سرویس دوره‌ای کولرگازی حداکثر هر 6 ماه یکبار اقدام نمایید .
در صورتی که کولر گازی شما مشکل آن بخاطر عوامل بالا باشد، نیاز است که جهت رفع ایراد و برطرف شدن مشکل، ثبت درخواست تعمیر کولر گازی اسپلیت را ثبت کنید تا تکنسین های ما جهت تعمیر اصولی آن مراجعه کنند.

صدای غیر طبیعی یونیت داخلی کولر گازی

 1. آیا کولر گازی اسپلیت صدا می‌دهد ؟
 2. آیا سرمای کولر گازی اسپلیت مطلوب ولی هنگام کار صدای غیر متعارفی دارد ؟
 3. آیا دستگاه کولر گازی اسپلیت صدای غیر طبیعی می‌دهد ؟
 4. آیا کولر گازی اسپلیت صدا و لرزش دارد ؟

یکی از مشکلاتی که درصد زیادی از کاربران روزانه با آن مواجه می‌شوند، وجود صدای غیر طبیعی و آزار دهنده از دستگاه داخلی کولر گازی می‌باشد . علت این صدای غیر طبیعی کولر گازی می‌تواند از عوامل مختلفی باشد که در زیر به آن می‌پردازیم :

 1. عدم قرار گیری دستگاه داخلی (پنل) بر روی سینی (شاسی) خود در هنگام نصب .
 2. کثیف بودن بلوور فن که سبب خارج شدن آن از بالانس شده و ایجاد صدا می‌کند.
 3. کثیف بودن پیش فیلتر. چنانچه دمپر دستگاه صدا می‌دهد، صدا تا حدی طبیعی است. اما اگر نسبت به قبل تغییر کرده است می‌بایست بررسی گردد
 4. خراب شدن بوش بلوور فن یا به زبان ساده تر بلبرینگ موتورفن که بر اثر گذشت زمان ممکن است خراب گردد.
 5. شفت موتور فن داخلی تاب داشته باشد.
 6. قاب پنل به خوبی در سر جای خود قرار گرفته نشده باشد.
 7. موتور فن پنل معیوب باشد.
 8. شکستگی پره‌های بلوور فن.
 9. تنظیم نامناسب بلوور فن در هنگام تعمیر کولر گازی اسپلیت و یا سرویس.
 10. پیچ‌های قاب پنل در هنگام تعمیرات و یا سرویس به خوبی بسته نشده است.

بهترین راه حل جهت رفع موارد فوق مراجعه حضوری تکنسین‌های دوره دیده و حرفه‌ای گلدیران می‌باشد، که برای این کار کافیست، درخواست تعمیر کولر گازی اسپلیت را ثبت نمایید.

سرمایش کولر گازی اسپلیت

صدای غیر طبیعی یونیت بیرونی کولر گازی اسپلیت

گاهی اوقات صدای یونیت بیرونی دستگاه کولر گازی سبب از بین بردن آرامش استفاده کننده از کولر گازی و یا همسایگان اطراف محل نصب دستگاه بیرونی می‌گردد که می‌تواند از عوامل زیر باشد:

 1. شکستن تیغه‌ی پروانه فن دستگاه
 2. تراز نبودن دستگاه
 3. شل بودن پیچ‌های بدنه
 4. شل بودن پیج‌های پایه کندانسور
 5. ایراد مکانیکی کمپرسور
 6. ایراد در قطعاتی که در مسیر گردش جریان مبرد هستند

 راه حل مناسب جهت رفع مشکلات فوق این می‌باشد که:

 1. برق دستگاه را قطع نمایید
 2. پیچ‌هایی که شل هستند را سفت نمایید
 3. قطعه‌ای که سبب ایجاد صدا می‌گردد بررسی نمایید

در غیر اینصورت می‌باست جهت مراجعه تکنسین، درخواست تعمیرات کولر گازی اسپلیت را ثبت کنید.

علت یخ زدن لوله بزرگ کولر گازی اسپلیت

یخ زدن لوله مکش کولر گازی یا همان لوله بزرگ می‌تواند از عوامل زیر باشد:

 1. شارژ و یا تزریق بیش از اندازه مبرد
 2. کثیف بودن کویل اواپراتور و فیلتر‌های دستگاه داخلی(پنل)
 3. کثیفی یا خراب بودن بلوور فن دستگاه داخلی (پنل)
 4. خراب بودن موتور فن دستگاه داخلی و خازن آن

جهت برطرف نمودن موارد فوق می‌بایست درخواست تعمیر کولر گازی اسپلیت را ثبت کنید و از تعمیر غیر اصولی و غیر استاندارد دستگاه، توسط افراد غیر حرفه‌ای خودداری کنید.

ریموت کنترل کولر گازی اسپلیت کار نمی‌کند

در صورتی که ریموت کنترل عمل نمی‌کند می‌بایست موارد به ترتیب زیر بررسی گردد:

بررسی گردد آیا دستگاه با دکمه power  که بر روی پنل قرار دارد روشن می‌شود یا خیر؟

اگر با دکمه پاور دستگاه روشن شد ایراد نمی‌تواند از برد اصلی باشد و می‌بایست در ابتدا ریموت چک گردد. ابتدا باطری‌های ریموت کنترل چک شود. باطری‌های ریموت کنترل را با باطری‌های نو تعویض نمایید.

کنترل کولر گازی اسپلیت

نحوه ریست کردن ریموت کنترل کولر گازی

جهت ریست نمودن ریموت کنترل به دو روش می‌بایست عمل نمود:

بوسیله شیئی نوک تیز در محل مشخص شده بر روی ریموت کنترل اقدام به ریست نمایید.

با خارج نمودن باطری‌ها ریموت کنترل ریست می‌گردد.

با دوربین موبایل چک شود که آیا کنترل سالم است یا خیر؟ لامپ کنترل در صورت سالم بودن در هنگام فشردن یکی از کلید‌ها در دوربین گوشی شروع به چشمک زدن خواهد کرد

چنانچه اطراف دستگاه لامپ کم مصرف و مهتابی قرار دارد، در حالت خاموشی لامپ نیز دستگاه چک شود. اگر ریموت کنترل در این حالت عمل کند، دستگاه مشکلی ندارد بلکه لامپ در دریافت سیگنال توسط چشمی دستگاه اختلال ایجاد می‌کند.

چنانچه کابل ارت دستگاه وصل نشده و یا محل تخلیه ارت نامناسب است می‌تواند سبب ایجاد نویز در گیرنده دستگاه گردد.

در برخی مواقع ریموت کنترل در مرحله اول دستگاه را روشن می‌کند ولی پس از مدتی دستگاه از راه دور فرمان از ریموت نمی‌گیرد ولی از نزدیک (فاصله نیم متری) فرمان می‌گیرد که این ایراد فقط از تخلیه نشدن ارت یونیت داخلی می‌باشد. در این صورت جهت رفع مشکل درخواست تعمیرات کولر گازی اسپلیت را ثبت نمایید.

نشتی  گاز کولر گازی اسپلیت

تقریباً تمامی دستگاه‌های کولر گازی برای انجام عمل خنک کردن محیط از گازهای فریونی مانند R22-R410A استفاده می‌کنند. همان طور که کمبود این مبردها یا سیال‌های خنک کننده که اصطلاحا «گاز» خوانده می‌شوند، و یا نبود آن‌ها در سیستم‌های کولر گازی سبب اختلال سیکل تبرید می‌گردد و آن را با مشکلات جدی مواجه می‌کند

از کجا میتوان متوجه شد که مدار کولرگازی نشتی گاز دارد و آیا دستگاه نشتی روغن دارد؟

یکی از اصلی ترین روش‌هایی که می‌توان تشخیص داد کولر گازی فاقد گاز (مبرد) و یا کمبود گازاست، عدم سرمایش و یا سرمایش ضعیف آن می‌باشد، که ابتدا می‌بایست دمای هوای خروجی از پنل داخلی و دمای اتاق را اندازه گیری نمود و اگر کمپرسور و فن بیرونی نیز در حال کار باشند و این دو دما به یکدیگر نزیک باشد، می‌تواند یکی از نشانه‌های نشتی گاز (مبرد) در سیکل کولر گازی باشد.

روش دیگری جهت شناسایی نشتی و یا کمبود گاز، بررسی شیر سرویس دستگاه بیرونی و یا لوله برگشت (لوله بزرگتر) می‌باشد. اگر لوله برگشت و یا شیر سرویس بزرگ گرم باشد و یا لوله رفت یخ بزند، می‌تواند یکی از نشانه‌های نشتی و کمبود گاز باشد. یخ زدگی لوله کوچک تر یا همان لوله دهش نیز نشان دهنده شارژ گاز بیش از اندازه دستگاه می‌باشد که باید نسبت به تنظیم شارژ گاز دستگاه اقدام نمود. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد جهت رفع ایراد نیاز به مراجعه کارشناسان ماهر می‌باشد‌ .

آیا به تعمیر کولر گازی اسپلیت نیاز دارد؟ از متخصصان حرفه‌ای ما کمک بگیرید.

نشتی مبرد از چه محل‌هایی اتفاق می‌افتد؟

معمولا نشتی مبرد در محل‌هایی که مهره وجود دارد، محل‌هایی که لوله به دستگاه متصل می‌گردد و یا محل‌هایی که در لوله‌ها جوش داده شده است اتفاق می‌افتد، که می‌بایست  قبل از شارژ گاز مجدد توسط تکنسین مجرب رفع نشتی گردد .

مشکلاتی که معمولا در اثر نشتی در کولر گازی رخ می‌دهد:

 1. سرمایش نامناسب
 2. بالا رفتن هزینه مصرف انرژی (هزینه برق مصرفی)
 3. خرابی کمپرسور و یا سوختن سیم پیچ‌های آن

جهت رفع ایراد و شارژ گاز می‌بایست ثبت درخواست تعمیر کولر گازی اسپلیت را انجام دهید.

مشکلات بیش از اندازه بودن مقدار گاز کولر گازی اسپلیت

همانطور که کمبود گاز سبب بروز مشکلاتی در دستگاه می‌گردد، شارژ بیش از اندازه گازها نیز، سبب بروز مشکلاتی می‌شود که عبارتند از:

 1. بالا رفتن جریان مصرفی بالاتر
 2. سوختن کمپرسور
 3. اورلود‌های مکرر کمپرسور
 4. یخ زدگی لوله مکش یا همان لوله بزرگتر
 5. بالارفتن صدای کمپرسور

جهت تشخیص میزان مبرد (گاز) می‌بایست فشار دستگاه از طریق شیر سرویس مکش و جریان مصرفی توسط مولتی متر اندازه گیری گردد معمولا فشار مبرد R22 در دمای 35درجه سانتی گراد برابر است با PSI 70 تا 55  و مقدار مبرد و میزان جریان مصرفی جهت هر دستگاه متفاوت می‌باشد و اندازه گیری می‌بایست توسط تکنسین مجرب صورت گیرد لذا جهت رفع ایراد و تنظیم گاز میبایست درخواست تعمیرات کولر گازی اسپلیت را ثبت کنید.

 1.  تعمیر کولر گازی اسپلیت
 2. - عوامل خرابی کمپرسور کولر گازی اسپلیت
 3. چه دلایلی باعث می‌شود که متوجه شویم کمپرسور خراب است؟
 4. نحوه تست سلامت کمپرسور به چه صورت است؟

عوامل متعددی سبب خرابی کمپرسور می‌گردد که دانستن آن‌ها سبب جلوگیری از سوختن کمپرسور می‌شود :

 1. عدم تناسب ظرفیت دستگاه با محیط
 2. برق تغذیه نامناسب
 3. نشتی مبرد
 4. کثیفی کویل کندانسور(مبدل حرارتی)
 5. محل نصب نامناسب دستگاه بیرونی
 6. خرابی خازن
 7. عدم سرویس وعدم نگهداری مناسب

ما در مقاله چگونه فیلتر کولرگازی را تمیز کنیم؟ به طور کامل طریقه تمیز کردن فیلتر کولر گازی را بیان کرده‌ایم

نحوه تست سالم بودن کمپرسور

شایع ترین ایراداتی که در کمپرسورها به وجود می‌آید، سوختن سیم پیچ‌های کمپرسور و یا خرابی قطعات مکانیکی آنها می‌باشد. جهت تست سالم بودن سیم پیچ‌ها، می‌بایست مقاومت سیم پیچ‌ها توسط مولتی متر اندازه گیری گردد و یا تست گردد که سیم پیچ‌ها با بدنه اتصالی نداشته باشند.

نحوه تست مکانیکی کمپرسور به این صورت است که می‌بایست شیر سرویس کوچک یا همان شیر سرویس لوله دهش بسته شود و گاز در دستگاه بیرونی جمع گردد اگر کمپرسور توانایی جمع کردن مبرد در دستگاه بیرونی را داشته باشد کمپرسور سالم است، و اگر نتواند مبرد را در دستگاه بیرونی جمع کند کمپرسور از لحاظ مکانیکی ایراد دارد. برای رفع مشکل آن می توانید ثبت درخواست تعمیرات کولر گازی اسپلیت را انجام دهید.

سرویس دوره ای کولر گازی اسپلیت

برای اینکه به طول عمر محصولاتتان کمک کنید و بتوانید با خیال راحت، یک عمر از آن‌ها استفاده کنید، باید به آنها رسیدگی کنید. لوازم خانگی هم مثل بدن انسان، نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد، حال برای اینکه این مراقبت، اصولی و بدرستی انجام شود شرایط نگهداری آن به دو دسته تقسیم می‌شود.
دسته اول: ما با ارائه مطالب مورد نیاز به شما، کمک می‌کنیم خودتان مراقبت و نگهداری از محصولات را، با اطلاعات کافی و به صورت صحیح انجام دهید.چک کنید مصرف برق کولر گازی بیش از اندازه بالا نرفته باشد

 1. فیلتر های قابل دسترس را تمیز کنید
 2. بررسی کنید دستگاه نشت آب نداشته باشد
 3. صدای غیر عادی هنگام کارکرد دستگاه شنیده نشود
 4. چک کنید عملکرد دستگاه به طور عادی باشد

دسته دوم: اصول و مواردی که نیاز است هر 6ماه یکبار توسط تکنسین‌های متخصص و حرفه‌ای گلدیران، در حضور شما انجام شود، تا ضمن رسیدگی به محصول، از سلامت دستگاه و عدم بروز مشکل آتی در آن نیز، اطمینان خاطر پیدا کنید.

انجام دادن و چک کردن همین موارد توسط خودتان تاثیر زیادی در عملکرد بهتر کولر گازی اسپلیت خواهد داشت و هم چنین می‌توانید در قسمت دانستنی‌های سایت، مقاله 7 نکته بسیار مهم برای سرویس دوره‌ای کولر گازی را مطالعه کنید.  برای انجام دسته‌ی دوم و سرویس توسط تکنسین‌های متخصص، ثبت درخواست سرویس دوره‌ای خود را انجام دهید.

معرفی نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی اسپلیت

گلدیران برای تعمیر کولر گازی اسپلیت در تمام ایران دارای نمایندگی است و برای پیدا کردن نمایندگی مجاز تعمیر کولر گازی اسپلیت کافیست بر روی لینک آدرس نمایندگی‌ها کلیک کنید و یا با ثبت درخواست تعمیر کولر گازی اسپلیت، تکنسین‌های حرفه‌ای گلدیران در کمترین زمان، در محلی که دستگاه قرار دارد، برای تعمیر مراجعه میکنند.

پس برای تعمیر کولر گازی اسپلیت نیازی به مراجعه حضوری، حمل دستگاه و بردن آن به مغازه‌های تعمیر غیر مجاز و یا تعمیرکاران محلی متفرقه نیست. فقط کافیست برای تعمیر محصول خود با ضمانت گلدیران به کارشناسان متخصص ما اطلاع دهید.

تعمیر کولر گازی اسپلیت در منزل

برای تعمیر کولر گازی اسپلیت در منزل در تمام نقاط شهر برای رفع نگرانی مشتریان نمایندگی‌های مجاز تعمیرات را مستقر کرده‌ایم. فقط کافیست برای تعمیر کولر گازی اسپلیت در منزل با شماره 02184733 تماس و یا برای تعمیر کولر گازی اسپلیت در منزل فقط با نمایندگی های مجاز گلدیران در ارتباط باشید تا به درستی بدون کوچکترین ضرر مالی و آسیب به دستگاه شما مشکل برطرف شود و تعمیر کولر گازی اسپلیت در منزل انجام گیرد.

چرا نباید بابت تعمیر کولر گازی اسپلیت نگران باشیم؟

اگرچه همه‌ی کولر گازی ها ممکن است خراب شوند، اما کولر گازی اسپلیت با برخورداری از پشتیبانی گلدیران، یک مزیت بزرگ در اختیار دارد. تمام مشکلات کولر گازی شما در گلدیران به سادگی تعمیر خواهد شد.
فرقی نمی‌کند کولر گازی شما چه مدلی باشد. با استفاده از تمدید گارانتی، گلدیران در بسیاری از موارد دستگاه شما را به صورت رایگان تعمیر می‌کند. در مورد خرابی‌های بزرگ‌تر نیز تعمیر و سرویس کولر گازی اسپلیت به دست گلدیران هم مقرون به صرفه‌تر است و هم ایمن‌تر.
 
یک توصیه : اگر به فکر خرید کولر گازی اسپلیت هستید، بهتر است برای مواجه نشدن با چنین مشکلاتی که در این مقاله به آن پرداختیم کولر گازی تان را از مراکز فروش معتبر، همراه با گارانتی بخرید. هر کولر گازی ممکن است به هزاران دلیل مختلف دچار اشکال شود. اما اگر در هنگام خرید به گارانتی معتبر محصول دقت کنید، کارتان در این مواقع خیلی راحت‌تر است. جا دارد در اینجا توصیه کنیم که قبل از خرید کولر گازی، به مقالۀ کامل ترین راهنمایی خرید کولر گازی سری بزنید تا خریدتان را آگاهانه‌تر انجام دهید. و ما در مقاله دانستنی های انواع کولر گازی، انواع کولر گازی‌ها را توضیح داده‌ایم. پس از خرید می توانید برای نصب دستگاهتان در قسمت نصب درخواست خود را به راحتی ثبت نمایید.نصب کولر گازی اسپلیت

آیا اسپلیت شما اخیرا به خوبی محیط را خنک نمی کند؟ یا هنگام کار صداهای اضافه و غیر عادی دارد؟ یا به طور کلی روشن نمی شود؟ در این صورت ادامه مطلب می تواند برای شما مفید باشد. ما در این مقاله ضمن بررسی رایج ترین مشکلات کولر گازی و اسپلیت، روشهایی را هم برای برطرف کردن این مشکلات معرفی می کنیم. تمام ایرادهای که ذکر کردیم، ناشی از خرابی قطعات داخلی اسپلیت هستند.

به عنوان مثال، کاهش سرمای دستگاه ممکن است نشان دهنده کاهش مقدار گاز فریون، خرابی کمپرسور یا خرابی کندانسور باشد. با عیب یابی درست و به موقع اسپلیت، می توان قطعات آسیب دیده را برحسب نیاز ترمیم یا تعویض کرد. به این ترتیب ایرادهای عملکردی اسپلیت هم برطرف می شوند و عملکرد دستگاه به حالت عادی باز می گردد. برای آشنایی بیشتر با رایج ترین مشکلات و روند  تعمیر اسپلیت، توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم.

تعمیرات اسپلیت در محل

تعمیر اسپلیت در محل، یکی از خدماتی است که نمایندگی تعمیرات کولر گازی اسپلیت به کاربران خود ارائه می دهد. پیش از هر چیز لازم است این اطمینان را به شما کاربران گرامی بدهیم که نمایندگی ذکر شده، همه مدل های کولر آبی، گازی، اسپلیت و … را تعمیر می کند. برای هر برند از تعمیرکاران اسپلیت برند مورد نظر بهره گرفته ایم. سرویس اسپلیت ، مساله ای است که نیاز به مراجعه تعمیرکار به منزل کاربر دارد؛ جابجایی این محصول معمولا دردسرهای فراوانی برای کاربران دارد.

نمایندگی تعمیر اسپیلت

نمایندگی تعمیرات اسپیلت مجهز ترین مرکز انواع کولر های گازی است. این مرکز با دسترسی به کارگاه های تخصصی اسپیلت و قطعات جانبی اصل و شرکتی نقطه امنی است برای کسانی که به دنبال مرکزی با کیفیت و مجهز هستند. نمایندگی تعمیر اسپیلت به کمک کارشناسان و متخصصان ارشد حوزه صنایع الکترونیک و برق توانسته است بهترین و بالاترین خدمات تعمیراتی را برای کاربران به ارمغان بیاورد.

این مرکزی به دنبال ارائه بهترین خدمات سرویس دهی در حوزه تعمیرات موفق شده است تا رضایت مشتریان را در بالاترین سطح ممکن از آن خود کند. از دیگر خدمات این مرکز، تعمیرات کولر گازی می باشد که به صورت تخصصی و زیر نظر کارشناسان ارشد این حوزه انجام می شود. با مراجعه به مرکز تعمیر اسپیلت خاطره ای خوش از یک تعمیر تخصصی را برای خود به یادگار خواهید گذاشت.

تعمیر برد، تعمیر و تعویض کمپرسور، تعمیرات کندانسور، تعمیر و تعویض موتور، شارژ گاز اسپلیت، تمیز کردن کویل ها و فیلترها و مباحث مشابه، مهم ترین سرفصل های دوره آموزشی تعمیرات اسپلیت محسوب می شوند. پس از پایان دوره های آموزشی می توانید به عنوان یک تکنسین تعمیرات اسپلیت وارد بازار کار شوید. در سایر بخش های سایت می توانید ویدئوها و مطالب متنوعی را در خصوص آموزش تعمیر اسپلیت مشاهده کرده و اطلاعات مورد نظرتان را به دست آورید.

شارژ گاز اسپلیت

یکی از اقدامات مهم در نگهداری از اسپلیت و حتی کولرگازی، شارژ گاز این دستگاه ها است. باید بدانید که عدم انجام این عملیات در زمان مناسب و کار کردن اسپلیت بدون گاز به مدت طولانی، می تواند زمینه ساز بروز مشکلات جدی در این محصول باشد. همچنین اگر اسپلیت را به تازگی خریداری کرده و برای اولین بار قصد استفاده از آن را دارید، باید آن را شارژ کنید.

گاهی هم ممکن است گاز فریون پیش از موعد تمام شده و نیاز به گاز اضافی باشد. شارژ گاز، در حوزه ی اقدامات تعمیر اسپلیت قرار دارد و ظرائف و حساسیت هایی دارد که تنها تکنسین های مجرب این حوزه قادر به رعایت کردن آنها می باشند. همکاران ما در نمایندگی اسپلیت کولر گازی اسپلیت، ضمن مراجعه به محل مورد نظر کاربران، تجهیزات مورد نیاز از جمله کپسول های گاز را به محل برده و اقدام به شارژ گاز اسپلیت می کنند. این فرایند با توجه به شرایط، یا به صورت وزنی انجام می شود و یا به وسیله گیج مانوفیلد.

سرویس اسپلیت

تعمیر اسپلیت فرایند هزینه بر و البته پر دردسری است که بهتر است تا حد امکان نیازی به انجام آن نباشد؛ یعنی بهتر است از خرابی این دستگاه جلوگیری کنید. یکی از کاربردی ترین روش ها برای پیشگیری از خرابی اسپلیت و قطعات مختلف آن، سرویس اسپلیت است. به موجب این فرایند، اسپیلت مورد نظر باز شده و قطعات داخلی آن توسط تعمیرکاران با تجربه ی این حوزه به دقت بررسی می شود.

اقداماتی همچون: تمیز کردن فیلترهای دوگانه، سرویس پنل اسپلیت، تمیز کردن سنسور، شستشو و پاکسازی کامل کویل های داخلی و ترمیم و تعویض بخش های آسیب دیده نیز در طول این فرایند انجام می گردد. به این ترتیب، مشکلات جزئی دستگاه پیش از جدی تر شده شناسایی و برطرف می گردند. در نتیجه، شما از هزینه های گزاف تعمیرات معاف خواهید شد. نمایندگی تعمیر اسپلیت ، سرویس این دستگاه را به شکل حرفه ای و تخصصی انجام خواهد داد.

تعمیر سیستم سرمایشی و گرمایشی اسپیلت

اسپلیت در دو بخش گرمایش و سرمایش، کاربرد بسیار زیادی دارد و به دلیل به صرفه بودن و راحتی، بسیاری از کاربران آن را به سایر سیستم های تهویه ترجیح می دهند. عواملی همچون: نوسانات برق، استفاده بیش از حد، ضربه خوردن، خرابی قطعات داخلی، تمام شدن گاز و … منجر به بروز مشکلات جدی در عملکرد این دستگاه شده و مشکلاتی را در کار آن به وجود خواهد آورد.

عمده مواردی که در نمایندگی تعمیر اسپلیت بر تشخیص و رفع آنها تمرکز می شود، کاهش سرما، تولید باد گرم، نشتی آب یا گاز، خاموش شدن ناگهانی، روشن نشدن، صدا دادن و کار نکردن این دستگاه است. در صورت بروز هریک از این مشکلات، بدون شک یک یا چند بخش اسپلیت دچار نقص شده که باید در اسرع وقت شناسایی و تعمیر یا تعویض گردد.

تداوم هریک از موارد ذکر شده، روی قطعات دیگر دستگاه نیز تاثیر منفی گذاشته و زمینه ساز خرابی های جبران ناپذیر خواهد شد. لذا لازم است که در صورت مشاهده ی هرگونه ایراد در عملکرد این دستگاه، اقدامات لازم برای تعمیر آن را انجام دهید. همکاران ما در نمایندگی تعمیر اسپلیت کولر گازی اسپلیت، با تکیه بر دانش فنی و مهارت بالای خود و استفاده از دستگاه های پیشرفته تعمیراتی، شما را در رفع مشکل یاری خواهند نمود.

رایج ترین مشکلات اسپیلت

مشکلات کولر گازی و اسپلیت محدود به چند مورد خاص نشده و طیف گسترده ای را شامل می شود. بروز مشکلات کولر گازی با توجه به نوع و میزان کارکرد دستگاه چندان غیر عادی نیست و دیر یا زود باید منتظر آنها بود. آنچه اهمیت دارد این است که بدانید چه موقع باید برای تعمیر تخصصی دستگاه اقدام کنید.

پرتاب باد گرم، کاهش سرما، خنک نکردن محیط، روشن نشدن، صدای ناهنجار و غیر عادی، نشت آب و گاز، آلودگی فیلترها، خاموش شدن در حین کار و مواردی از این دست، از جمله مهم ترین ایرادهای اسپلیت به شمار می روند.

این مشکلات ناشی از خرابی قطعات داخلی دستگاه بوده و نیاز به بررسی و ترمیم تخصصی دارند. در واقع تنها افرادی از پس تعمیر اسپلیت در این شرایط بر می آیند که تمامی قطعات دستگاه را به خوبی بشناسند. پس از ترمیم و یا تعویض قطعاتی همچون کمپرسور، اواپراتور، فن، موتور فن، بردها، خازن ها، ترموستات، اتصالات، لوله ها و … مشکلات دستگاه برطرف شده و می توانید مثل روز اول از اسپیلت خود استفاده کنید.

 خاموش شدن اسپلیت

یکی از مشکلاتی که به مرور زمان در برخی از اسپلیت ها و کولرهای گازی مشاهده می شود، خاموش شدن ناگهانی دستگاه است. یعنی اسپلیت در حین کار خاموش شده و عملکرد آن متوقف می گردد. عوامل مختلفی از نوسانات جریان برق تا خرابی برد، فن، ترموستات و یا کمپرسور در بروز این نقص سهیم هستند.

البته گاهی قطعات آسیب ندیده اند و تنها آلودگی فیلترها باعث خاموش شدن کولر اسپلیت می شوند. برای تعمیر اسپلیت در این شرایط، باید قطعات ذکر شده بررسی و در صورت نیاز، ترمیم یا تعویض گردند. گاهی هم با سرویس اسپلیت و تمیز کردن فیلترها، مشکل حل شده و دستگاه دیگر در حین کار خاموش نمی شود.

 باد گرم اسپلیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ببینید کولرگازی یا اسپلیت باد گرم می زند. باد گرم اسپلیت در بیشتر موارد ناشی از خرابی کمپرسور است. به این معنی که کمپرسور یا موتور دچار نقص شده و روند خنک سازی را انجام نمی دهد. مثلا اگر کمپرسور دچار اورلود شده باشد، تا این مشکل برطرف نشود نمی توان باد گرم را نیز از بین برد. همچنین در صورت آلودگی کویل ها و فیلترها و انسداد آنها نیز دستگاه به جای خنکسازی محیط، باد گرم پخش می کند.

در این صورت می توان با شستشوی این بخشها مشکل را برطرف کرد. اگر حجم گاز فریون از حد معینی کمتر شود، ممکن است اسپلیت باد گرم بزند. شارژ گاز اسپلیت در این شرایط، منجر به رفع مشکل و عادی شدن روند خنک سازی  دستگاه می شود. تیم تعمیرات اسپلیت، تعمیر و تعویض فن و موتور فن را نیز به عنوان روش دیگری برای رفع ایراد باد گرم این دستگاه انجام می دهند.

 خنک نکردن اسپلیت

برخی از کاربران کولر گازی از این مساله شکایت دارند که دستگاه عملیات خنک سازی را به درستی انجام نمی دهد و محیط را مثل قبل خنک نمی کند. دلیل اصلی بروز این مشکل، از کار افتادن کمپرسور است. در این صورت گردش هوا به درستی انجام نمی شود و سرمادهی هم مختل می گردد. برد الکترونیکی هم قطعه دیگری است که خراب آن، موجب خنک نکردن کولر و اسپلیت می شود.

حتی بهم ریختن تنظیمات هم در بروز این مشکل موثر است. اگر درجه اسپلیت روی مقدار مناسب تنظیم نشده باشد، دستگاه قادر به خنک کردن محیط به صورت کامل و بی نقص نیست. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که عدم تعمیر به موقع هریک از این بخش ها، مشکل را تشدید کرده و حتی موجب از کار افتادن قطعه درگیر می گردد. بنابراین در صورت خنک نکردن اسپیلت، در اسرع وقت با تیم تعمیرات اسپلیت در محل تماس بگیرید تا ضمن مراجعه به آدرس مورد نظر شما، اسپلیت را بررسی و آن را ترمیم کنند.

 نشتی آب از اسپلیت

نشتی آب از اسپلیت، در درازمدت می تواند باعث آسیب دیدگی قطعات این دستگاه شود. بنابراین باید در اسرع وقت ریشه یابی و برطرف گردد. برای تعمیر اسپلیت در این شرایط، تکنسین اول دستگاه را باز کرده و لوله ها یا سینی تخلیه را بررسی می کند. در صورت وجود گرفتگی یا انسداد در این بخش ها، لوله ها باز می شوند. به این ترتیب فرایند تخلیه آب به درستی و بدون هیچ ایرادی انجام می شود.

اما یکی از بهترین روش ها برای برطرف کردن نشتی آب از اسپلیت، استفاده از پمپ درین است. پمپ درین زیر دستگاه نصب شده و عملیات خروج و دفع آب را به شکل صحیح و بی نقص انجام می دهد. شارژ گاز، تعمیر و تعویض سینی، عایق کردن لوله ها و اصلاح شیب لوله ها هم اقدامات دیگری هستند که به رفع این مشکل و بازگشت عملکرد اسپیلت به حالت عادی کمک می کنند.
نکات مهم در تعمیر اسپیلت

در تعمیر اسپیلت آشنایی و شناخت موارد زیر برای یک تعمیرکار لازم و ضروری است

 1. آشنایی با نحوه گاز زدن کولر گازی با استفاده از ماده مبرد (گاز خنک)
 2. نصب لوله مسی
 3. تعمیر دمپر و استپ موتور
 4. شناخت کمپرسور اسکرول
 5. شناخت انواع مدل های اواپراتور (تبخیر کننده)
 6. شناخت کمپرسور پیستونی
 7. شناخت کمپرسور های روتاری (دوار)

اجزای مهم در تعمیر اسپیلت

اسپلیت از هرنوع و مدلی که باشد از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی ساخته شده است؛

اجزاء مکانیکی

شامل قطعاتی مانند کمپرسور، کندانسور (رادیاتور)، اواپریتور ، فیلتر (درایر) ، پروانه کندانسور، پروانه اواپریتور، لوله کاپیلاری (لوله مویی) ، سینی زیر کولر ، خروجی هوا ، فیلترخروجی هوا.

اجزاء الکتریکی

شامل سیم های رابط، کمپرسور، خازن (کاپاسیتور)، اورلود، ترموستات ، کلید چند وضعیتی (کلید فن) ، کلید اصلی کولر و … است.

همان طور که مشاهده می کنید شناخت اجزای تشکیل دهنده اسپیلت ها به مهارت بسیاری نیاز دارد که در تعمیر اسپیلت باید لحاظ شود. چون اسپیلت ها از کولر های گازی معمولی پیشرفته تر هستند به همین دلیل قطعات ریز تر و تخصصی تری دارند که شناخت آنها در تعمیر اسپیلت ضرورت دارد.

نکته‌ی پایانی گلدیران برای کولر گازی اسپلیت شما :

هر آنچه در این مقاله بیان شد، مشکلاتی بود که شاید برای هر کولر گازی در هر برندی در طول مدت استفاده به وجود بیاید و شما را درگیر سوالاتی کند در کم‌ترین زمان چگونه مشکل را برطرف کنید؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ دادیم و به نوعی آموزش سرویس کولر گازی اسپلیت را به شما گفتیم. تمام موضوعات مطرح شده در این مقاله و یا ایراد در محصول شما به معنی تمام شدن عمر دستگاه نیست، بلکه زنگ خطری بوده تا با مراقبت و اطلاعات بیشتری از محصولتان نگهداری کنید، تا از هزینه‌های گزاف تعمیرات پیشگیری کنید. خواندن مقالات آموزشی به رفع مشکلات محصول شما کمک بسیاری می‌کند.